<-
Apache > HTTP Sunucusu > Belgeleme > Sürüm 2.0 > Modüller

Apache Modülü mod_status

Mevcut Diller:  en  |  ja  |  ko  |  tr 

Açıklama:Sunucu etkinliği ve başarımı hakkında bilgi sağlar.
Durum:Temel
Modül Betimleyici:status_module
Kaynak Dosyası:mod_status.c

Özet

mod_status modülü, sunucu yöneticisinin, HTTP sunucusunun ne kadar başarılı olduğu hakkında bilgi edinmesini sağlar. Bilgiler, kolayca okunabilen bir HTML sayfası olarak sunulur ve o anki sunucu istatistiklerinden oluşur. Gerekirse sayfa kendiliğinden tazelenebilir (uyumlu bir tarayıcı gerekir). Diğer sayfa o anki sunucu durumunu makine tarafından okunabilen biçimde listeler.

Sunulan bilgiler şunlardır:

"(*)" imli bilgiler sadece ExtendedStatus yönergesinin değeri On olduğu takdirde mevcuttur.

Yönergeler

Konular

top

Durum Bilgisi Desteğinin Etkinleştirilmesi

Durum raporları, sadece mesela.dom alanından ve sadece tarayıcılar için etkin kılınmak istenirse httpd.conf dosyasına şu satırlar eklenebilir:

<Location /server-status>
SetHandler server-status

Order Deny,Allow
Deny from all
Allow from .mesela.dom
</Location>

Sunucu istatistiklerine tarayıcınızla erişmek isterseniz, http://sunucunuzun.ismi.buraya/server-status şeklinde bir istek yapabilirsiniz.

top

Sayfanın Tazelenmesi

Tarayıcınız “tazeleme” yeteneğine sahipse durum sayfası düzenli aralıklarla güncellenecektir. Sayfanın N saniyede bir güncellenmesini isterseniz isteği şöyle yapabilirsiniz:
http://sunucunuzun.ismi.buraya/server-status?refresh=N

top

Makine Tarafından Okunabilen Durum Dosyası

Durum dosyasının makine tarafından okunabilen sürümüne http://sunucunuzun.ismi.buraya/server-status?auto şeklinde bir istek yaparak erişebilirsiniz. Bu, kendiliğinden çalıştığı takdirde yararlıdır; Apache dağıtımının /support dizininde bulunan log_server_status isimli perl betiğine bakınız.

Güvenlik

mod_status sunucu içinde derlendiği takdirde istatistikleri raporlama yeteneği dizin içi yapılandırma dosyaları (.htaccess gibi) dahil tüm yapılandırma dosyaları için kullanılabilir olacaktır. Bu durum güvenlik ile ilgili olarak siteniz için içinden çıkılması güç durumlara yol açabilir (çapanoğlu durumu).
top

ExtendedStatus Yönergesi

Açıklama:Her istekte ek durum bilgisinin toplanmasını sağlar.
Sözdizimi:ExtendedStatus On|Off
Öntanımlı:ExtendedStatus Off
Bağlam:sunucu geneli
Durum:Temel
Modül:mod_status
Uyumluluk:Apache 1.3.2 ve sonrasında mevcuttur.

Bu ayarlama sunucunun tamamını etkiler ve sanal konaklar için ayrı ayrı etkin kılınamaz veya iptal edilemez. Ek durum bilgisinin toplanması sunucuyu yavaşlatabilir.

Mevcut Diller:  en  |  ja  |  ko  |  tr