<-
Apache > HTTP Sunucusu > Belgeleme > Sürüm 2.0

Apache mod_rewrite

Mevcut Diller:  en  |  tr 

``mod_rewrite’ı harika yapan şey, Sendmail’ın tüm yapılandırma kolaylığı ve esnekliğine sahip olmasıdır. mod_rewrite’ı kötü yapan şey ise Sendmail’ın tüm yapılandırma kolaylığı ve esnekliğine sahip olmasıdır.''

-- Brian Behlendorf
Apache Group

``Hakkında tonlarca örnek ve belge olmasına rağmen mod_rewrite kara büyüdür. Müthiş güzel bir kara büyü ama yine de kara büyü.''

-- Brian Moore
bem@news.cmc.net

URL kurgulamasının İsviçre Çakısı olan mod_rewrite modülünün belgelerine hoşgeldiniz!

Bu modül istenen URL’leri çalışma anında yeniden yazmak için (düzenli ifade çözümleyiciden yararlanan) kurallara dayalı bir yeniden yazma motoru kullanır. Gerçekten esnek ve güçlü bir URL kurgulama mekanizması oluşturmak için sınısız sayıda kural ve her kural için de sınırsız sayıda koşul destekler. URL değişiklikleri çeşitli sınamalara dayanır; sunucu değişkenleri, HTTP başlıkları, ortam değişkenleri, zaman damgaları hatta çeşitli biçimlerde harici veritabanı sorguları bile bu amaçla kullanılabilir.

Bu modül URL’lerin tamamında (path-info kısmı dahil) hem sunucu bağlamında (httpd.conf) hem de dizin bağlamında (.htaccess) çalışır ve URL üzerinde sorgu dizgesi bölümleri bile oluşturabilir. Yeniden yazılan URL sonuçta dahili işlemlerde, harici yönlendirmelerde ve hatta dahili vekalet işlemlerinde kullanılabilir.

Fakat tüm bu işlevsellik ve esnekliğin bir bedeli vardır: karmaşıklık. Bu yüzden bu modülün yapabildiklerini bir günde anlayabilmeyi beklemeyin.

top

Belgeler

top

mod_rewrite Modülü

Bu modülce sağlanan yönergeler ve ortam değişkenleri mod_rewrite başvuru kılavuzunda ayrıntılı olarak açıklanmıştır.

Mevcut Diller:  en  |  tr